9 Mayıs 2012 Çarşamba

2.. Ayımız
Merhabalar herkese.Ben bugün 2Ay 5 günlük oldum. Doktor ontrolümüz vardı Annem beni doktora götürdü.Gayet iyiymişim Allaha şükür 3 tane aşı oldum heryanım çok ağrıyor ..
Boyum 69 cm olmuş..Kilom 6750 gr olmuş.Maşallah deyiverin lütfen:).Annemin sütü gündüzleri yetiyor.Ama gece yetmiyor bende aç yatamıyorum evi ayağa kaldırıyorum annem beni sustturmak için geceleri mama veriyor bir kez.
Ben Annemi çok üzüyorum galiba geceleri uyumuyorum hiç.Gündüzleri uyuyorum Annem bu halimden çok rahatsız.Bende ona Annecim zamanla düzelirim merak etme dedim. Annemde sabırsızlıkla o günü bekliyor.
İkinci Ayımda'ki fiziksel değişimim

Artık hareketlerimi daha iyi koordine etmeye başladım. Ellerimi açabiliyorum, kendi isteğimle objeleri kavrayabiliyorum. Otururken desteklendiğimde başımı kısa bir süre tutabiliyorum.Ama yinede tam tutamadığım için dedem hep bana gülüyor. Boyun kaslarım yavaş yavaş güçlenmeye başladı, ama yine de hala başımın desteklenmesi gerekiyor. Bir de yüzüstü yatarken kollarımı kullanarak göğsümü kaldırabiliyorum.

Huysuzluk yapıyorsam, bunun bazı sebepleri şunlar olabilir;
1)Gazım olabilir Ayaklarımı karnıma doğru çekmemden anlayabilirsiniz.
2)Karnım aç olabilir bunu dudaklarımın yamulmasından çok kolay anlayabilirsiniz.
3)Altım pis olabilir.Bunuda etrafa yayılan pis kokudan anlayabilirsiniz.
4)Kucak istiyor olabilirim.
Bu kadar ipucu yeterli sanırım

İkinci Ayımda Algısal ve Sosyal Gelişimim:

Dış dünya daha çok ilgimi çekmeye başladı; etrafta ne kadar çok yeni ve değişik şey varmış böyle! Gün içinde daha uzun saatler boyunca uyanık kalıyorum ya artık, annem beni bu yeni çevreye alıştırmak, dikkatimi ve algılama yeteneklerimi geliştirmek için bir sürü oyunlar yapıyor bana evde. Müzik çalıyor, şarkılar söylüyor, renkli ve parlak objeler gösteriyor bana, bunlarla oyunlar oynuyoruz. Eskiden iki renkli, basit objeleri incelemeyi seviyordum, meğer etrafta bir sürü bol renkli, parlak, karmaşık objeler varmış, ne kadar da ilginçler!

Duyduğum seslere tepki veriyorum artık; bazıları çok korkutuyor beni, bazılarını ise çok seviyorum. En çok annemle babamın seslerini seviyorum; bir de evin içinde annemin sesini takip etmeyi .Birde gezmeye gitmeyi çok seviyorum.
Değişik sesler çıkarıp birşeyler anlatmaya çalışıyorum etrafımdakilere ama hala ne dediğimi anlamıyorlar sanırım! Daha çok uğraşmam lazım.


Aşılarım:

Bu ay 5li karma aşımın (Difteri, Tetanoz, Boğmaca, çocuk felci, menenjit aşısının) 1.dozunu oldum. Bu aşı sayesinde difteri, boğmaca, tetanoz, menenjit ve çocuk felci hastalıklarından korunacağımı söyledi doktor teyze. Bir anda beş ciddi hastalığa karşı korunmak için ilk adımı atmış oldum. Kendimi ne kadar güçlü hissediyorum, harika!
Anneciğim neden karma aşısı olmam gerektiğini biliyor.
Difteri boğazın arkasında kalın gri renkte bir tabaka oluşturup nefes almamı ve yutkunmamı zorlaştıran bakteriyel bir hastalıkmış. Boğulma, paralizi (felç) ve kalp hastalıkları ile sonuçlanabiliyormuş.

Tetanoz hastalığına ise çiviye basarak veya kirli nesnelerle yaralanma sonucu yakalanabiliyormuşum. Bu hastalık ta ciddi ve ağrılı kas kasılmaları, nöbetler ve felç yapan bakterilerle oluşturuluyormuş. Çene kasılması ve ciddi nefes alma güçlüğüne neden oluyormuş. Bu hastalık bulaşıcı değilmiş ama hastalığı yapan bakteri toprakta yaşayabiliyormuş ve bu yüzden bu hastalık hep bizimle birlikteymiş.

Boğmaca hastalığı ise insanda bilinen en bulaşıcı hastalıkmış. Öyle kötü öksürük nöbetleri yapıyormuşki yemek, içmek, hatta nefes almak çok zorlaşıyormuş. Sonuçta zatürre, nöbetler ve beyin hasarına neden oluyormuş.

Birde Verem aşımız yapıldı.Yani bir omuz iki bacak iğnelediler beni :((

2 yorum:

  1. Maşallahh çok güzell) bende 27 haftalık hamileyim:) ve heyecanla gelmesini bekliyorum. Kızım için baŞladığım blogumu umarım doğduktan sonrada devam ederim:) http://hamilelikteben.blogspot.com/

    YanıtlaSil
  2. tanıştığıma memnun oldum.
    hayırlı olsun.

    YanıtlaSil